6 zasad jak wybrać odpowiedni sportowy stanik

sportowy stanik

Sportowy stanik

Dobranie odpowiedniego sportowego stanika jest niezbędne dla komfortowego wykonywania ćwiczeń fizycznych, ale nie jest to takie proste. Podczas intensywnego wysiłku zwykły stanik nie radzi sobie z utrzymaniem biustu. Według badaczy z Uniwersytetu Portsmouth, odpowiedni stanik sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu o 74 %., podczas gdy zwykły biustonosz zmniejsza je jedynie o 38 %.
Jak dobrać sportowy stanik, tak aby spełniał swoją rolę czyli dobrze podtrzymywał biust, przyciągał go do klatki piersiowej, zapobiegał otarciom oraz odprowadzał wilgoć? W tym wpisie opisaliśmy parę kluczowych cech, na które powinno się zwracać uwagę.

1. Dobrze dobierz rozmiar

Dobry biustonosz powinien być dobrany poprzez zmierzenie obwodu klatki piersiowej pod biustem i obwodu klatki piersiowej na wysokości biustu. Żeby dobrze określić Twój rozmiar dobrze jest o to zapytać profesjonalną brafitterkę. Często spotykane rozmiary takie jak S, M, L mogą nie zagwarantować odpowiedniego wsparcia.
Powinnaś wziąć pod uwagę też trzy inne cechy.
Ramiączka: powinnaś móc włożyć pod nie dwa palce, ale nie powinny tez być zbyt luźne.
Miseczki: nie powinny zostawiać żadnych odciśnięć, ale też nie mogą być za ciasne.
Gumka: Odpowiednio wąska nie zostawia śladów na skórze i powinna znajdować się na tej samej wysokości na klatce piersiowej i na plecach.

2. Unikaj fiszbin

Może to spowodować dyskomfort a nawet siniaki na piersiach.

3. Dostosuj go do rodzaju uprawianego sportu

Jeśli chodzisz na pilates potrzebujesz mniejszej asekuracji, niż podczas crossfitu. Jest bardzo ważne, żeby wybrać sportowy stanik o odpowiednim poziomie wsparcia – niskim, średnim lub wysokim. Im wyższy poziom wsparcia tym bardziej sportowy stanik spełnia funkcję asekuracyjną.

4. Postaw na oddzielne miseczki

Pozwala to na zminimalizowanie tarcia i zapewnienie lepszej asekuracji.

5. Wybierz oddychający i szybkoschnący materiał

W tym przypadku lepiej niż bawełna sprawdzą się mikrowłókna.

6. Sprawdź, czy ma płaskie szwy i podszyte zapięcia

Konstrukcja biustonosza powinna być jak najbardziej prosta i czysta jak się da. Unikaj kontaktu skóry z grubymi szwami, metkami i zapięciami, aby uniknąć otarć i podrażnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *