Bawełna – czy na pewno eko?

Thursday, February 14, 2019

Bawełna – wykorzystywane od stuleci, najpopularniejsze włókno naturalnego pochodzenia. Produkowane z niepozornej rośliny o tej samej nazwie. Wykorzystywana przy produkcji ciuchów i wszelkich tekstyliów oraz dodatków.

Niejednokrotnie ostateczną decyzję o zakupie ubrania podejmujemy dopiero po sprawdzeniu na metce procentowej zawartości bawełny. 100% cotton? – idealnie!? Nie zawsze.

Współczesne plantacje bawełny znacząco odbiegają od sielskiego wyobrażenia pola uprawnego wyściełanego białym kwieciem.

Bawełna to roślina niezmiernie kapryśna i wrażliwa. Do uprawy używa się środków ochrony roślin, herbicydów, sztucznych nawozów, chemicznych regulatorów wzrostu itp. Chociaż uprawy bawełny zajmują zaledwie około 3 proc. powierzchni upraw rolnych na świecie, zużywają 20 proc. światowych środków owadobójczych i ponad 10 proc. pestycydów.

Na odsiecz przychodzi inżynieria genetyczna i bawełna modyfikowana. Naukowcy opracowali odmianę dużo bardziej odporną na szkodliwe czynniki i pozwalającą na znaczne ograniczenie ilości stosowanych środków chemicznych.

Związek bawełny z ciężką chemią niestety nie kończy się na polu.  W dalszym etapie przechodzi ona mycie, wybielanie czy farbowanie podczas których używa się: toksycznych barwników, formaldehydu, chlorowych wybielaczy i parafin. Spora część z nich trafia z powrotem do wód gruntowych.

Na szczęście co raz większy udział w rynku mają uprawy ekologiczne. Pestycydy zastąpiono naturalnymi środkami owadobójczymi takimi jak papryczki chilli, czosnek i kwasek cytrynowy. Ręczny zbiór sprawia, że surowiec jest czysty i nie wymaga silnych środków ani dużej ilości wody do oczyszczenia.

Również metody farbowania bawełny zmieniają się na bliższe naturze. A to wszystko z korzyścią dla końcowego produktu. Bawełna uprawiana i farbowana metodami ekologicznymi ma mocniejsze włókna, trwalsze kolory a jednocześnie jej bardzo miękka i delikatna, co szczególnie ważne w przypadku produktów dla dzieci.

 

bawełna