PAŹDZIERNIKOWA WALKA Z RAKIEM PIERSI

Tuesday, October 15, 2019

Dzisiejszy post kierujemy do wszystkich pań i wspaniałych osób w ich otoczeniu, które przypominają kobietom o wartości ich zdrowia. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wykrywanym u kobiet w Polsce, a problem zachorowań na raka piersi nadal wzrasta. Każdego roku diagnozowane są coraz młodsze kobiety. Dzieje się tak z powodu zaniedbań badań profilaktycznych – kobiety zapominają o samobadaniu piersi, wizytach u ginekologa, wykonywaniu USG i mammografii.

 

W trosce o zdrowie kobiet ustalono dzień, który przypomina im o tym, że warto się regularnie badać.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony jest dnia 15 października, a sam miesiąc październik uznany jest za miesiąc walki z rakiem piersi.

 

DLACZEGO WARTO SIĘ BADAĆ?

Rakowi piersi można zapobiec, jednak o wiele trudniej jest się go pozbyć. Zanim nowotwór doprowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie może zostać odpowiednio wcześnie wykryty i całkowicie wyleczony. Na stuprocentowe uleczenie mają szansę guzki, które nie przekroczyły średnicy 2 cm, bez przerzutów do węzłów chłonnych. Guzek nowotworowy potrzebuje aż ośmiu lat, aby urosnąć do takiej wielkości. Dlatego tak kluczowa jest tu profilaktyka. Okresowe badania pomagają wykryć alarmujące zmiany w niższym stopniu zaawansowania i szybko na nie reagować.

 

SAMOBADANIE

Samobadanie to najszybszy krok do rozpoznania nieprawidłowości w strukturze piersi. Powinno być regularnie wykonywane przez każdą kobietę, co najmniej raz w miesiącu. Podczas badania palpacyjnego można wyczuć w piersi niepokojące zgrubienia, które następnie powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z ginekologiem. Należy szczególnie zwracać uwagę także na obrzęki węzłów chłonnych pod pachą, wycieki z sutków, zmianę wielkości i kształtu piersi, brodawki oraz przebarwienia.

 

BADANIE USG

Badanie USG pozwala przy pomocy ultradźwięków obrazowo skontrolować zmiany w piersiach. Jest skutecznym sposobem na wykrycie łagodnych oraz rakowych zmian. Pierwsze USG piersi każda kobieta powinna wykonać w wieku 20 lat. Młoda pierś ma strukturę gruczołową dlatego nie kwalifikuje się do badania mammograficznego. Profilaktycznie badanie należy powtarzać raz do roku, najlepiej w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Nie należy się go bać, USG jest całkowicie bezpieczną i nieinwazyjną metodą badania.

 

MAMMOGRAFIA

Mammografia to badanie rentgenowskie piersi. Jest ono najskuteczniejszym sposobem na wykrycie zmian nowotworowych w ich wczesnym stadium oraz tych, których nie dało się rozpoznać podczas badania palpacyjnego (pokazuje nawet kilkumilimetrowe zmiany). Podczas badania piersi są uciskane – nacisk pomaga uzyskać dokładniejszy wynik badania oraz obniża porcję promieniowania, na które wystawione jest ciało.

 

Bezpłatne badania mammograficzne wykonywane dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia. Kobiety po 40 roku życia powinny powtarzać badanie co 2 lata, a po 50 roku życia co roku. Kobiety z grupy ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli te których najbliższe krewne chorowały na raka piersi, powinny wykonywać mammografię najpóźniej w wieku 35 lat.

 

NIE DAJMY SIĘ!

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć zmiany nowotworowe zanim te zdążą rozwinąć się do niepokojących rozmiarów. Pomimo tego wiele kobiet w Polsce wciąż diagnozowanych jest zbyt późno. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza daje szansę na całkowite wyleczenie raka. Przypominajmy sobie nawzajem o badaniach profilaktycznych i wspólnie cieszmy się zdrowiem!