MATERIAŁY POD LUPĄ

Thursday, September 12, 2019

Wszyscy słyszeliśmy o podziale na materiały sztuczne i naturalne, z których szyte są ubrania, w tym także nasza bielizna.
Materiały naturalne brzmią przyjaźniej i wydają się bezpieczne dla środowiska. Za to materiały sztuczne brzmią dla nas niemal groźnie.

Jednak ta materiałowa sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.

RODZAJE WŁÓKIEN
Materiały na ubrania produkowane są z włókien, które możemy podzielić na trzy rodzaje:
Naturalne – m.in. len, bawełna, jedwab, wełna
Syntetyczne /sztuczne/ – m.in. mikrofibra, poliester, poliamid nylon, elastan
Syntetyczne z naturalnych surowców – m.in. lyocell, wiskoza, włókno bambusowe

WŁÓKNA NATURALNE
Poniżej opisujemy kilka włókien naturalnych najczęściej używanych w produkcji materiałów bieliźnianych.

BAWEŁNA – zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, świetnie pochłania wilgoć, nadaje się dla alergików, bo nie podrażnia skóry, nie elektryzuje się. Minusem jest brak elastyczności, podatność na rozciąganie i duże zużycie wody podczas produkcji.

LEN – niezwykle trwały, nie rozciąga się ani nie kurczy, w wyjątkowo ciepłe dni daje uczucie chłodu, jest odpowiedni dla alergików. Niestety łatwo się gniecie, a do jego produkcji zużywane są duże ilości wody.

JEDWAB – delikatna i luksusowa tkanina, którą trudno pognieść, idealna jest na gorące dni -daje uczucie chłodu na skórze. Wymaga jednak prania ręcznego w chłodnej wodzie i łatwo zepsuć jest jej gładka powierzchnię.

WEŁNA – pochodzi od zwierząt, jest podatna na rozciąganie i kurczenie, wolno wysycha i podobnie jak jedwab – najlepiej prać ja ręcznie w zimnej wodzie. Plusem jest to, że się nie gniecie, zapewnia skórze dobrą cyrkulację powietrza i świetnie ogrzewa ciało.

WŁÓKNA SYNTETYCZNE
WISKOZA – włókno wiskozy otrzymuje się z drzew, ale proces produkcji może być niebezpieczny dla środowiska i pracowników fabryk. Łatwo się gniecie.

LYOCELL (TENCEL) – wytwarzany jest z celulozy drzewnej, w procesie produkcji nie wykorzystuje się żrących substancji i zużywa się stosunkowo mało wody. Ubrania tego typu są wytrzymałe, pozwalają skórze oddychać i szybko ulegają biodegradacji.

POLIESTER – jest lekki, szybko schnie i nie gniecie się, dzięki czemu nie wymaga prasowania, jest odporny na mole i pleśń. Niestety elektryzuje się i jest nieprzewiewny. Nadaje się do recyklingu, jednak farbowany jest szkodliwymi dla środowiska substancjami.

ELASTAN – mocno rozciągliwe, trwałe włókno, odporne na tarcie. Używany jest przede wszystkim do łączenia z innymi włóknami np. bawełną, dzięki czemu tkanina ładnie układa się na sylwetce.

AKRYL – zastępuje wełnę, jednak szybko ulega mechaceniu. Co więcej, nie daje skórze oddychać i elektryzuje się. Plusem jest jego miękkość i możliwość prania w wyższych temperaturach.

JAK BYĆ ODPOWIEDZIALNYM KONSUMENTEM?
Jak widać świat tekstyliów nie jest czarno-biały. Zarówno przy wyrobie materiałów sztucznych jak i naturalnych nie przykłada się zazwyczaj troski o środowisko naturalne- do produkcji tkanin wykorzystywane są ogromne zasoby wody, energii, chemikaliów i barwników. Co więcej, ludzie pracujący przy uprawach roślin lub obróbce materiałów często narażają własne zdrowie przy braku godnego wynagrodzenia za swoją pracę.
Jako konsumenci mamy jednak wpływ na rynek mody. Możemy sięgać po rzeczy używane, naprawiać lub przerabiać własne elementy garderoby lub organizować wymiany ubrań. Odzież, w której nie chodzimy najlepiej oddać innej osobie zamiast wyrzucić ją do śmieci lub do kontenera na ubrania. Najważniejsze jednak jest kupowanie ubrań, których nie wyrzucimy z szafy po jednym sezonie.

Tak też jest w przypadku bieliz​ny- dokonujmy przemyślanych zakupów,które dobrze zużytkujemy.