Jak dbać o rajstopy?

Dbanie o ten element garderoby zacznij od siebie a dokładnie od swoich stóp. Popękane i suche pięty czy zadarte paznokcie spowodują, że ulubionych rajstop nie zdążysz nawet do końca założyć.

 

Wrogiem rajstop jest też pralka. W niej zaciągają się i niszczą. Po każdym użyciu zamocz rajstopy w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu, np. do prania wełny. Wygniataj je, nie trzyj i nie wyżymaj. 

Jeśli masz pralkę z programem prania ręcznego, możesz wrzucić do niej rajstopy w specjalnej siatce do prania bielizny lub starej poszewce.

 

Przed pierwszym użyciem warto zamoczyć rajstopy w zimnej wodzie, odcisnąć w ręczniku i umieszczone w foliowej torebce włożyć na 3 godziny do zamrażarki. Przemrożone włókna są bardziej odporne na zaciąganie.

 

Jeżeli jednak zdarzy Ci się “złapać” oczko – reaguj szybko. Nałóż w to miejsce kropelkę bezbarwnego lakieru do paznokci lub delikatnie wetrzyj suche mydło. Zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom.

 

Wybieraj rajstopy z co najmniej 15% zawartością lycry i elastanu w składzie. Są droższe, ale posłużą zdecydowanie dłużej więc koniec końców wydasz mniej.

 

Żyjesz w duchu “zero waste”? Świetnie! Zamiast wyrzucać, użyj rajstop do czyszczenia okien. Wypoleruj nimi powierzchnie umytą płynem. Błysk będzie utrzymywał się przez kilka dni. Meble na wysoki połysk też odzyskają blask jeśli do walki z kurzem wykorzystasz rajstopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *