Żyj kolorowo!

Tuesday, March 15, 2022

Blue Monday, Black Friday, kolory roku Instytutu Pantone, zielona rewolucja, tęczowa rewolucja….. otaczamy się kolorami, kolory mają swoją symbolikę, znaczenie, energię.

Czy ubierając się i jedząc kierujesz się intuicją, dobierasz kolory do nastroju, charakteru i potrzeb organizmu? Sprawdź!

Klasyczne, bezpieczne kolory zarówno w zakresie bielizny, jak i stroju to oczywiście biel i czerń. Dołącza do nich beż. Oczywiście warto mieć w swojej szafie chociażby podstawowy zestaw bielizny bazowej, która sprawdzi się na każdą okazję.

Pomarańczowy to kolor zmiany ale też manifestacja wewnętrznego ciepła i harmonii.

Żółty to manifestacja optymizmu i pełności siebie. Kolor słońca, ciepła, energii – i zazwyczaj osoby o takim charakterze wybierają ubrania w tym kolorze.

Czerwień to pewnego rodzaju manifestacja pewności siebie, otwartości, gotowości na nowe wyzwania i….. związki. Kolor najczęściej wiązany z erotyzmem i najczęściej spotykany właśnie w tej kategorii bielizny.

Zieleń i błękit – kolory uniwersalne, zarówno damskie jak i męskie. Oprócz oczywistego skojarzenia z ubiorami służbowymi różnych grup zawodowych, są to kolory, po które sięgamy bardzo chętnie.

Wszelkie odcienie niebieskiego wzbudzają zaufanie, zapraszają do nawiązania kontaktu. Ten kolor wycisza i ochładza emocje.

Zieleń zapewnia równowagę, otula spokojem i relaksuje. Często wybierana przez miłośników przyrody.

A co mówią nam kolory jedzenia?

Nie bez powodu warzywa i owoce znajdują się u podstawy nowej Piramidy Zdrowego Żywienia. Że są zdrowe słyszał każdy z nas już od dziecka na każdym kroku. Ich kolor podpowiada jakie dobroczynne właściwości się w nich kryją. Można podzielić je na 5 podstawowych grup:

BIAŁE

Zawierają naturalnych wrogów każdej infekcji – flawonoidy i allicyny mające działanie przeciwbakteryjne. Do tej grupy zaliczamy cebulę, pora, kalafiora, seler, pietruszkę korzeniową, cykorię oraz zwany naturalnym antybiotykiem czosnek. 

Białe warzywa działają rozkurczowo, moczopędnie i przeciwzapalnie a syrop z tej grupy warzyw i owoców od pokoleń stosowany jest jako środek na przeziębienie. 

Falwonoidy to silne związki przeciwutleniające wzmacniające cały organizm, a przede wszystkim ściany naczyń krwionośnych.

Zawarta w warzywach białych siarka korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.

ŻÓŁTE i POMARAŃCZOWE

Marchewka, żółta papryka, dynia, kukurydza, papaja, pomarańcze, mandarynki i inne cytrusy zawierają dużo karotenoidów (beta-karoten, luteina, likopen) tworzących witaminę A. Pozytywnie wpływają więc na wzrok. Pomagają też regulować gospodarkę wodną organizmu oraz zapobiegają zwyrodnieniom stawów. 

Co istotne, organizm nie jest w stanie sam wyprodukować beta-karotenu, dlatego trzeba go codziennie dostarczać w diecie.

CZERWONE

To grupa warzyw i owoców bogatych w witaminę C i antyoksydanty, które usuwając z organizmu wolne rodniki działają odmładzająco.

Warto więc codziennie sięgać po pomidory, arbuzy, czerwoną paprykę, czereśnie, wiśnie, truskawki, buraki, owoc granatu.

FIOLETOWE

Zawarte w nich antocyjany poprawiają ukrwienie, odżywienie i dotlenienie mózgu. Sięgając często po jagody, borówki, bakłażany, jeżyny, ciemne winogrona, oliwki czy figi poprawimy koncentrację, pamięć i znacznie zmniejszymy ryzyko zaburzeń pamięci w podeszłym wieku.

ZIELONE 

Chlorofil – to jemu zawdzięczają swój kolor. Barwnik ten opóźnia procesy utleniania komórkowego, eliminuje wolne rodniki i przyspiesza gojenie ran. Znajdziemy go we wszelkich sałatach, brukselce, szpinaku, jarmużu, szczypiorku, koperku, brokułach, szparagach, cukinii, kiwi, zielonej fasolce i zielonej papryce. Warzywa z tej grupy wspierają trawienie, stymulują pracę wątroby, trzustki i jelit. Cechuje je też wysoka zawartość kwasu foliowego szczególnie ważnego dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na anemię.